Ameliyatlar
ana > Ameliyatlar > Yüz ve Çene Estetiği
Yüz ve Çene Estetiği

Göz Kapağı Ameliyatları:

Göz kapağı estetik ameliyatı; Üst ve alt göz kapaklarından torbalanmış yağların, gevşemiş ve buruşmuş derinin fazlasının alınması sonucu kişiye genç ve canlı bakış kazandırdığı gibi göz kapaklarındaki kırışıklıkların giderilmesinde bilinen en etkili ameliyattır. Göz çevresindeki diğer kırışıklıklar giderilmesi veya kaşın kaldırılması için ek işlemler gerekir. Göz kapağı estetiği tek başına veya yüz germe, kaş kaldırma, rinoplasti, elmacık kemiklere silikon yerleştirilmesi, kırışıklıklara yağ enjeksiyonu, Laser tedavisi, Botox uygulaması gibi birçok başka işlemle birlikte yapılarak yüzün gençleştirilmesi sağlanır.
Genellikle 35-70 yaş gurubu için uygundur.
Göz Kapağı Düşüklüğü (Ptoz) ameliyatı; Doğuştan göz kapağı düşüklüğü gözün renkli kısmını yarısına kadar kapatıyorsa çocuğun kör olmaması için hemen ameliyat yapılması gerekir. Kapak düşüklüğü daha az olan çocukların okula başlamadan önce ameliyat olmuş olmaları gerekir. Genellikle göz kapağını kaldıran kasın kısaltılması ile birlikte fazla derinin çıkarılması yeterli olur. Göz kapağı çok düşük olanlarda, kapağın kaşı kaldıran kasa asılması iyi sonuç verir.

Yüz Germe (Yüz gençleştirme):

Yıllar geçtikçe yerçekiminin etkisi, güneşin zararlı etkisi, yüz mimik kasların aşırı çalışması, günlük yaşamın stresi, tekrarlayan kilo alıp vermeler ve ailevi eğilim yüzde yaşlı görünüme yol açar. Dudak ve yanak çizgileri derinleşir, yanak ve gerdan sarkar, boyunda yağlanma ve katlanmalar olur. Fazla yağların alınması, gevşemiş kasların gerilmesi, büzüşmüş ve bollanmış fazla derinin çıkarılması ile derinin yeniden şekillendirilmesi ile genç yüz görünümü elde edilir. Genellikle göz kapağı ameliyatı ve alın germe kaş kaldırma ameliyatları ile birlikte yapılır. Gerektiğinde burun estetiği, elmacık kemiklerinin büyütülmesi, kırışıklara yağ enjeksiyonu, Laser tedavisi, Botox uygulaması, çene ucunun yeniden şekillendirilmesi gibi işlemler eklenebilir.

Çene Estetiği:

Günümüzde çok yapılmaya başlayan ameliyatlardandır. Yüz kemiklerine yapılan girişimlerle etkileyici yönde olumlu değişiklikler yapmak mümkündür. Ameliyat ağız içinden yapıldığından görünen hiçbir iz oluşmaz. Yüz normalden uzun ise kısaltılarak normale getirilir. Uzunluk orta yüzde ise üst çene kısaltılır, alt yüzde ise alt çene kısaltılır veya gerekiyorsa her ikisi birden kısaltılabilir. Bu işlemler yapılırken çeneler öne alınabilir veya geriye itilebilir. Yanaklara implant konarak elmacık kemikleri daha çıkıntılı yapılabilir veya çıkıntı fazla ise aşındırılarak azaltılabilir. Çene ucu büyütülebilir, küçültülebilir, inceltilebilir veya yeniden şekillendirilebilir. Çene ameliyatlarında eksper bir plastik cerrah yüz kemiklerini yeniden şekillendirerek olumlu değişikliklerle etkileyici yeni bir yüz görünümü sağlayabilir.